Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Plików Cookies Zamknij
Zamknij
nocleg oświęcim telefon+48 33 847 50 00 nocleg oświęcim telefon+48 509 427 338

Serdecznie witamy w

Hotelu Olecki

***

Zapraszamy do odkrycia naszej gościnności i wszystkiego, co możemy zrobić, aby zadowolić naszych gości.

Zapraszamy do odkrycia naszej gościnności i wszystkiego, co możemy zrobić, aby zadowolić naszych gości. 

Hotel Olecki *** w mieście Oświęcim wita!

Znajdujemy się w historycznym miejscu – nie tylko na mapie Polski, ale i całego świata. Choć Oświęcim ma za sobą burzliwą historię dzisiaj jest jednym z najbardziej ciekawych i najpiękniejszych miast w tej części Polski, a nasz hotel z całą swoją ofertą, usługami i wyposażeniem idealnie wpisuje się w ten wysokiej klasy krajobraz. W naszym  hotelu zachwycamy  gościnnością i indywidualną obsługą, która jest niezmiennie zapewniana z ramienia wysoko wykwalifikowanej kadry. To wszystko sprawia, że goście zapamiętują pobyt w naszym hotelu, zawsze jako miłe wspomnienie i niezapomniane przeżycie. Cenimy sobie te opinie i dlatego niezmiennie staramy się, by nasz hotel Olecki w mieście Oświęcim (Auschwitz) odpowiadał na wymagania wszystkich gości. 

U nas każdy jest mile widziany !

 

OŚWIĘCIM – co warto wiedzieć, zobaczyć i przeżyć?

Oświęcim położony jest w południowej Polsce, zaledwie 60 km od Krakowa i 30 km od Katowic. Należy do województwa małopolskiego i jest blisko granicy ze Śląskiem.

Oświęcim, w którym jest usytuowany nasz hotel, jest miastem zamieszkałym przez około 45 000 mieszkańców i równocześnie jest ważnym, lokalnym centrum handlowym i przemysłowym (mechanicznym i chemicznym). Jednak większość ludzi w Polsce i na całym świecie kojarzy to miejsce ze znajdującym się tam byłym, olbrzymim obozem koncentracyjnym. Zanim jednak przejdziemy do muzeum AUSCHWITZ w Oświęcimiu chcemy tutaj pokazać, że istnieją i inne powody, dla których warto odwiedzić to miasto i zdecydować się na nasze noclegi Oświęcim.

Oświęcim jest miastem o bogatej tradycji kulturalnej. Liczne instytucje kultury działające tutaj prowadzą szeroką i różnorodną działalność o charakterze lokalnym, która zaspokaja potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu. Organizowane są różne działania na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ich głównym celem jest:

stworzenie wizerunku Oświęcimia jako Miasta Pokoju, 
popularyzowanie podejmowanych inicjatyw pokojowych,
 promowanie twórczych środowisk Oświęcimia w Polsce i za granicą.

Wśród instytucji kultury działających w tym mieście należy wspomnieć: Oświęcimskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną – Galerię Książki, Centrum Żydowskie, Muzeum Zamkowe, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dlaczego zatem warto wybrać się do Oświęcimia?

Lokalni mieszkańcy podkreślają, że żyją w Oświęcimiu, a nie w AUSCHWITZ, a organizacje, które można znaleźć w mieście dowodzą, że pomimo należytego upamiętnienia najstraszniejszego doświadczenia w historii ludzkości, jakie tutaj miało miejsce - Oświęcim to piękne miasto, które żyje, rozwija się i przyciąga turystów. Jedną z najbardziej aktywnych organizacji jest Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, które składa się z:

ośrodka edukacyjnego,
muzeum,
synagogi, która została wzniesiona nie tylko upamiętnia ofiary, ale także umożliwia głębsze zrozumienie kultury żydowskiej. 

Synagoga ta jest jedyną żydowską świątynią, która przetrwała wojnę i pierwsze miejsce kultu, które było oddane społeczności żydowskiej po wojnie. Warto zarezerwować u nas nocleg oświęcim zobaczyć te piękna miejsca kultu oraz dodatkowo odwiedzić Centrum Dialogu i Modlitwy.

Stare miasto to przyjemny, spokojny teren, z kilkoma starymi kościołami i ruinami zamku. Może to być dobre miejsce na odpoczynek po zwiedzeniu obozu, tym bardziej iż nasz hotel  znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji względem tych  miejsc. Zwiedzający z większą ilością czasu powinni rozważyć wyjazd do:

pobliskiej Pszczyny, jednego z najstarszych miast na Śląsku.
Wieliczki ze swoją średniowieczną kopalnią soli,
Fascynującej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Drewniana architektura Ziemi Oświęcimskiej jest bogatym i zróżnicowanym zbiorem obiektów, głównie sakralnych, wchodzących w skład szlaku architektury drewnianej Małopolski. Drewniane kościoły, zbudowane głównie z drzew modrzewiowych, pokryte gontami są idealnym uzupełnieniem pięknego krajobrazu oświęcimskiego, w którym znajduje się również i nasz hotel AUSCHWITZ. Pochodzą one z okresu szesnastego i siedemnastego wieku, a można je oglądać nie tylko w samym Oświęcimiu, ale także w pobliskich miejscowościach, takich jak: 

Polanka Wielka, 
Grojec,
Poręba Wielka, 
Głębowice, 
Graboszyce, 
Osiek,
Jawiszowice,
Bobrek.

Perła drewnianej architektury sakralnej tych okolic znajduje się na pograniczu Śląska i Małopolski, datowana jest na pierwszą połowę szesnastego wieku. Mowa o  gotyckim kościele św. Andrzeja w Osieku, w którym zobaczyć można ołtarz rokokowy. W pobliżu kościoła znajdują się ponad 500-letnie dęby. Decydując się na noclegi w Oświęcim warto także zwrócić uwagę na piękny kościół św. Marcina w Jawiszowicach z XVII wieku z późnymi elementami barokowymi.

Będąc w Oświęcimiu warto także zahaczyć o Park Dinozaurów Zatorland, kompleks czterech parków rozrywki, który znajduje się zaledwie kilka kilometrów od tego miasta. Wszystkie osoby spragnione zabawy i edukacji, a zwłaszcza przedstawiciele młodszego pokolenia, znajdą coś dla siebie w tym miejscu. Kompleks ten oferuje szeroki zakres możliwości spędzania wolnego czasu, stąd stawiając na nocleg oświęcim warto zajrzeć i tutaj. W Parku Dinozaurów, które poruszają się i wydają dzikie odgłosy, można dowiedzieć się więcej o historii i anatomii prehistorycznej gadów. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania parku łodzią. 

SŁOWEM O MUZUM AUSCHWITZ

Nie da się ukryć, iż większość gości decydujących się na nasz hotel przybywa do tego miasta właśnie z racji odwiedzenia muzeum Auschwitz-Birkenau i oddania hołdu wszystkim tym, którzy tam zginęli. To miejsce spoczynku dla około 1,5 miliona osób, które w czasie II wojny światowej zginęły w tym obozie koncentracyjnym w wyniku eksterminacji Żydów europejskich. Obecnie Auschwitz-Birkenau jest ważnym obszarem historycznym, pozwalającym zwiedzającym zastanowić się nad monumentalnymi okropnościami, które miały miejsce podczas tych czasów ludobójstwa. Szanując tak wzniosły, a zarazem smutny powód odwiedzin naszego miasta staramy się zrobić wszystko, by nasz hotel odpowiadał na wysokie wymagania osób przybywających z całego świata, by uczcić pamięć wszystkich ofiar tych okropnych czasów. 

U nas znajdzie się miejsce na refleksję, odpoczynek, zadumę – jeśli tylko ktoś życzy sobie tego, by noclegi  były zorganizowane właśnie w takim nastroju – zawsze stajemy na wysokości zadania.

Dlaczego warto zatrzymać się u nas na nocleg i zwiedzić muzeum Auschwitz?

Wyprawy po Auschwitz-Birkenau prowadzą zwiedzających przez niektóre z 13 zachowanych bloków więziennych, które obecnie prezentują wystawy muzealne, wiele z nich jest poświęconych samym ofiarom, a także prezentuje filmy dokumentalne i historyczne przedmioty. Obok głównego obozu znajduje się znacznie większy obóz o nazwie Birkenau (lub Auschwitz II), który znajduje się na zachód w odległości ok. 2 km od głównego muzeum. To miejsce zostało zachowane prawie dokładnie tak, jak to wyglądało wtedy, gdy hitlerowcy porzucili je pod koniec wojny, wraz z ruinami komory gazowej.

Obie części byłego obozu są często odwiedzane na grupowych lub prywatnych wyjazdach. Wizyta jest czasem połączona z wycieczką do pobliskiej Kopalni Soli w Wieliczce. Nasz hotel oświęcim może udzielić jeszcze więcej dokładnych wskazówek na ten temat – jeśli tylko wyrażają Państwo takie życzenie. W tym celu – zachęcamy do kontaktu.

Oto kilka ważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wejściem do muzeum w Auschwitz.

Używanie telefonów komórkowych nie są dozwolone w budynkach ze stałą ekspozycją.
Maksymalny rozmiar każdego bagażu wynosi 11.8x8x4 cali (30x20x10 cm).
Muzeum odradza zabierania ze sobą dzieci poniżej 14 roku życia.

Jak się tam dostać?

Auschwitz-Birkenau znajduje się w Oświęcimiu, w którym to również usytuowany jest nasz hotel. Ma to miejsce dokładnie 65 km na zachód od Krakowa, skąd też odjeżdża większość wycieczek. Obydwa miejsca pamięci mają dostępne szerokie parkingi, a między nimi są zapewnione transfery. Zakopane leży w odległości 130 km na południe od Oświęcimia. Znacznie jednak wygodniej jest zarezerwować sobie noclegi oświęcim u nas, gdyż stanowimy strategicznie bardzo dobrze usytuowane miejsce do wyjazdów w te wszystkie warte obejrzenia miejsca. Z przyjemnością udzielimy więcej informacji na ten temat – aby zarezerwować u nas nocleg oświęcim, zapraszamy do kontaktu!